Inverterid

Invertereid kasutatakse paneelide poolt genereeritud alalisvoolu muundamiseks vahelduvvooluks.  Oleme paigaldanud järgmisi invertereid:

  • Huawei
  • Kostal
  • SolarEdge
  • Growatt
  • Fronius
  • Sungrow

Järgnevalt üritame lihtsas keeles seletada inverterite olemust. Siinkohal jätame kõrvale off-grid ehk võrguühenduseta inverterid ja SolarEdge lahenduse. Vaatleme võrguühendusega inverterite eripärasid. Võrguinvertereid saab jagad nn tavalisteks võrguinverteriteks ja hübriidinverteriteks. Sõltumata sellest, kas tegemist on hübriid- või nn tavalise võrguinverteriga võib inverter olla sümmeetriline või asümmeetriline. Sümmeetrilise all peetakse silmas seda, et väljundina kolme faasi genereeritav elekter on igas faasi võrdse koormusega sõltumata tarbimiskoormusest (nt Huawei). Asümmetrilised inverterid (nt Sungrow, Goodwe, Solax) genereerivad vajadusel igasse faasi vastavalt faasikoormusele. Viimane aspekt on oluline, kui on vajadus nt tarkmõõtja abiga piirata võrku antava elektrivõimsust, süsteemis on akud või süsteem töötab nn võrguühenduseta varurežiimil (back-up) akudelt. Kui SolarEdge kõrvale jätta, siis Eestis on enim kasutatavatest inverteri markidest oma optimeerija olemas Huaweil ja optimeerijatega varustatud paneelide asendplaan on võimalik visualiseerida monitooringuprogrammis. Teiste tootjate puhul (va SolarEdge) tuleb kasutada nn kolmanda osapoole optimeerijaid (nt Tigo) ja optimeerijate jälgimiseks on vaja eraldi seadmeid ja tarkvara.

Back-up ehk võrguta ühenduse režiimile automaatne ümberlülitamine on enamikes inverterites sisse ehitatud ja nad on võimelised tagama kolm faasi ka võrgutoite katkemise korral akudelt. Huaweil on ümberlülitamiseks vajalik eraldi „kast“ ja kuna Huawei on sümmeetriline, siis on võrguta ühenduse režiimis kasutada ainult üks faas. Huawei puhul ei ole võimalik kolmefaasiliste seadmete tööd tagada ka siis, kui igale faasile eraldi paigaldada vastavad ühefaasilised seadmed. Siiski tuleb Huawei turule varsti ka asümmeetriliste inverteritega

Kirjuta meile