Elektri hinnatõus teeb muret? Hoia elektrihind päikesepaneelidega kontrolli all!

Suvest saati on uudistest ikka ja jälle jooksnud läbi hoiatavad uudised, kuidas elektri hind on tõusnud või on lähiajal tõusmas. Septembri lõpus ja oktoobri alguses püstitab elektri börsihind üha uusi rekordeid. Päevakeskmine elektrihind ulatus 08.10.2021 kuni167 euroni MWh kohta ja maksimaalne tunnipõhine hind oli 247 eurot MWh kohta. Kui sullegi teeb muret elektri hinnatõus, siis sellele on alternatiiv – hoia elektrihind päikesepaneelidega kontrolli all!

Kuidas päikesepaneelidega elektri kulusid kontrolli all hoida?
Eramajapidamise päikeseelektrijaam võib tunduda keerulise lahendusena, kuigi see on tegelikult väga lihtne. Päikeseelektrijaam on ühendatud kodumajapidamisega – mingi osa toodetud elektrist tarbitakse kinnistul, aga osa toodetud elektrist jääb üle. See nn üle jääv elekter müüakse tagasi ettevõttele, kelle käest elektrit ostetakse. Kui suur osa toodetud elektrist müügiks saab suunata, sõltub tarbijast, tarbijagruppide jaotusest faaside vahel ja tarbimisest. Eramajapidamise päikeseelektrijaamaga kehtib põhimõte, et mida rohkem genereeritud elektrist kinnistul tarbitakse, seda tasuvam on jaama rajamine ja seda madalamad on igakuised kulutused elektrile.

Kui Su eramajapidamine toimib soojuspumpküttega, on omatarve suurem ehk tasuvus veelgi parem.

Võtame näiteks 15kW maaraamile paigaldatud jaama, mille vajalik peakaitsme suurus on suhteliselt levinud 3x25A. Paneelide koguvõimsus on nt 21,36kWp. Hinnanguliselt pool toodangust tarbitakse kinnistul. Selline elektrijaam toodab esimesel aastal hinnanguliselt 20MWh. Kuigi paneelide eluiga on hinnanguliselt 25-30, arvestame siiski nt esimese 15 aasta toodangu keskmise väärtusega, milleks võib lugeda18,9MWh. 15 a on mõistlik investeeringu eluea periood. Seega, kui elektri börsihind on 50 eurot MWh, on jaama tasuvus hinnanguliselt kümme aastat, aga kui börsihind ulatub 80MWh-ni, on tasuvus juba pisut vähem kui kaheksa aastat. Arvestades, et täna on börsihind 120 euro kandis MWh või kõrgem, väheneb tasuvusaeg veelgi.

15kW jaama lihttasuvusaega sõltuvalt elektri börsihinnast iseloomustab all olev graafik.

Mida kallim on elekter, seda kiirem on investeeringu tasuvus
Ligi aastaga on elektri börsihind Eestis kasvanud 39,46 eurolt MWh kohta koguni 120,18 euroni MWh kohta – see on kolmekordne hinnatõus!

On tõsi, et aastataguse ajaga on toormaterjali ja transporditeenuse kallinemisega tõusnud ka paneelide ja kinnituslahenduste hinnad. Samas on tõusnud ja ilmselt kasvab ka tulevikus elektri hind vähemalt samas taktis. Kui teha investeering täna fikseeritud hinnaga, siis elektrihind tulevikus pigem kasvab kui langeb.

 

Kuivõrd investeeringute riskid on energeetikas madalad ning sellest tulenevalt ka investeeringu tootlused madalad, tähendab see, et mida kallim on elektri börsihind, seda kiiremini tasub päikesepaneelidesse tehtud investeering. Konkurentsiamet on seadnud monopolidele tulukuse määraks 4-6% aastas, aga meie hinnangul võib eramajapidamise päikeseelektrijaama tulukus ulatuda kuni 10% aastas.

Olgugi, et iga investeering on finantsotsus, on eramajapidamise päikeseelektrijaama investeerimine, arvestades suhteliselt madalaid riske ja garanteeritud turgu, praktiliselt riskivaba.

Kui soovid päikesepaneele, aga ei tea, milline lahendus on õige, oled õiges kohas. Arton Solar pakub just sulle õige lahenduse. Oleme lõpptarbijale suunatud taastuvenergeetikaettevõte, kes on keskendunud päikeseenergiasüsteemide ja nende erilahenduste projekteerimisele, müügile ja paigaldusele.

Tutvu meie tehtud töödega ja võta ühendust: Siim Link, PhD, tel 5345 4437, Link@artonsolar.eu